Bydgoski żeton brakteatowy z 2003 r.

Numizmatyczna historia Bydgoszczy sięga 1346 r. kiedy to król Kazimierz III Wielki nadał miastu przywilej lokacyjny, w którym zapisano prawo do bicia monety pospolitej. Nie ma pewności, czy miasto skorzystało z tego uprawnienia, jednak niektórzy badacze przywołują istnienie monety z napisem „MONETA BIDGOSK”, jak również brakteatów guziczkowych z literą „B”, które mogą o tym świadczyć. Nie ma już natomiast żadnych wątpliwości, że mennica w Bydgoszczy działała i wybijała monety w okresie od 1594 r. do 1688 r.

Jedną z instytucji zajmujących się bydgoską menniczą przeszłością jest tamtejsze Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, posiadające od 1966 r. Dział Numizmatyki. W zbiorach muzealnych znajdują się nie tylko monety pochodzące z mennicy bydgoskiej, ale z całej Polski, jak również banknoty oraz medale pamiątkowe i okolicznościowe.

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy Muzeum poza wystawami stałymi regularnie organizuje także ekspozycje tymczasowe. Jedną z takich czasowych wystaw była otwarta w dniu 13 listopada 2003 r. ekspozycja „Świat brakteatów. Średniowiecze w zwierciadle monet”. W jej ramach zaprezentowano szeroki przegląd polskich i zagranicznych brakteatów, ukazując różnorodność tego rodzaju pieniądza.

Osoby zwiedzające wystawę miały możliwość samodzielnego wybicia pamiątkowego żetonu, mającego formę brakteatu. Wizerunek żetonu został zaczerpnięty z najstarszej zachowanej pieczęci Bydgoszczy z 1362 r. , na której umieszczono wizerunek wieży. Żeton dodatkowo w otoku posiada napis „CIVIT.BIDG.MMIII”.

Żetony były wybijane z wykorzystaniem aluminiowych krążków. Prezentowany egzemplarz ma 24,4 mm średnicy i waży 0,39 g.


Źródła:
strona www Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy
– Garbaczewski Witold, Wystawa ,,Świat brakteatów.Średniowiecze w zwierciadle monet” w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, [w:] Wiadomości Numizmatyczne, rok XLVI, zeszyt 2, 2002 r. str. 214 [online]

Dodaj komentarz