Powtarzalne rewersy polskich monet wojskowych

Awersy polskich monet wojskowych, mimo schematycznych i powtarzalnych wizerunków, przygotowywane były dla konkretnych jednostek pod pojedyncze emisje. Inaczej rzecz się miała w przypadku rewersów, które wykorzystywane były przy szeregu emisji dla różnych pułków, oddziałów etc. Typizację poszczególnych rewersów jako pierwszy opracował w końcówce lat 60-tych XX w. śp. Mirosław Bartoszewicki, jeden z największych specjalistów z zakresu wojskowego pieniądza zastępczego. Wyróżnił wówczas 11 typów powtarzalnych rewersów i oznaczył je literami od „A” do „K”. Część z typów rewersów posiada swoje podtypy. Wynika to z tego, że stemple rewersów w końcu ulegały zużyciu i zniszczeniu. Zastępowano je wówczas nowymi, według danego typu, ale z pewnymi drobnymi różnicami w układzie, czy stylistyce poszczególnych elementów.

Rewers typu A

Występuje na monetach 120 jednostek. Twórcą rewersów był grawer Maurycy Kendrzeński, pracujący w Zakładach Przemysłowych Bronisława Grabskiego w Łodzi w latach 1927-1933.


Rewers typu B

Występuje na monetach 58 jednostek. Twórcą rewersów był grawer Maurycy Kendrzeński, pracujący w Zakładach Przemysłowych Bronisława Grabskiego w Łodzi w latach 1927-1933.


Rewers typu C

Występuje na monetach 31 jednostek. Twórcą rewersów był grawer Piotr Abramowski, pracujący w Zakładach Przemysłowych Bronisława Grabskiego w Łodzi w latach 1933-1938.


Rewers typu D

Występuje na monetach 19 jednostek. Twórcą rewersów był grawer Maurycy Kendrzeński, pracujący w Zakładach Przemysłowych Bronisława Grabskiego w Łodzi w latach 1927-1933.


Rewers typu E

Występuje na monetach 12 jednostek. Twórcą rewersów był grawer Maurycy Kendrzeński, pracujący w Zakładach Przemysłowych Bronisława Grabskiego w Łodzi w latach 1927-1933.


Rewers typu F

Występuje na monetach 12 jednostek. Twórcą rewersów był grawer o nazwisku Freilich (lub Fiejlich), pracujący w Zakładach Przemysłowych Bronisława Grabskiego w Łodzi ok. 1926 r.


Rewers typu G

Występuje na monetach 9 jednostek. Twórcą rewersów był grawer o nazwisku Freilich (lub Fiejlich), pracujący w Zakładach Przemysłowych Bronisława Grabskiego w Łodzi ok. 1926 r.


Rewers typu H

Występuje na monetach 5 jednostek. Twórcą rewersów był grawer Józef Ryszard Wodzyński, pracujący w Zakładach Przemysłowych Bronisława Grabskiego w Łodzi w latach 1934-1937.


Rewers typu I

Występuje na monetach 2 jednostek. Stemple zostały wykonane w zakładzie grawerskim Wiktora Gontarczyka w Warszawie.


Rewers typu J

Występuje na monetach 2 jednostek. Twórcą rewersów był grawer Maurycy Kendrzeński, pracujący w Zakładach Przemysłowych Bronisława Grabskiego w Łodzi w latach 1927-1933.


Rewers typu K

Występuje na monetach 2 jednostek. Twórcą rewersów był grawer Piotr Abramowski, pracujący w Zakładach Przemysłowych Bronisława Grabskiego w Łodzi w latach 1933-1938.

Dodaj komentarz